Manufacturer of a wide range of products which include industrial electric wire rope hoist.
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5-10 TON |
| Lifting Capacity | 5 TON |
| Phase | 3 Phase |
| Lifting Height | 7 m |
| Wire Rope Length | 6 m |
| Trolley Option | With Trolley |
| Hoist Type | Electric Wire Rope Hoist |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Product Type | Wire Rope Hoist |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Lift Height | 6 m |
| Lifting Speed | 3 m/min |
| Brand | Matrix Engicom |
| Power Supply | 415V 50Hz |
| Control Type | Pendant Control |
| Color | As per client require |
| Height Of Lift | Standard |
Pranav Thakkar (Technical Head)
Matrix Engicom
B/16 , Ramdev Estate , B/H Siddhpura Estate, Phase - IV , Vatva GIDC
Ahmedabad - 380061, Gujarat, India