Providing you the best range of wire rope hoist with effective & timely delivery.
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5-10 ton |
| Wire Rope Length | 6 m |
| Hoist Mounting | Electric Trolley |
| Phase | 3 phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Rope Diameter | 10 mm |
| Hoist Type | Electric |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Lift Height | 6 m |
| Fall | 4 fall |
| Lifting Speed | 3 m/min |
| Brand | Matrix Engicom |
| Rope Material | Steel Wire Rope |
| Control Type | Pendant Control |
| Duty Class | M5 |
| Trolley Option | With Trolley |
| Power Supply | 415 V |
| Country of Origin | Made in India |
Pranav Thakkar (Technical Head)
Matrix Engicom
B/16 , Ramdev Estate , B/H Siddhpura Estate, Phase - IV , Vatva GIDC
Ahmedabad - 380061, Gujarat, India