Gantry Crane as per IS : 3177 , IS:4137 , FEM , CMAA with all safery features.
₹ 850000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 t |
| Maximum Lifting Capacity | 5-10 ton |
| Load Capacity | 12 Ton |
| Lift Height | 4 m |
| Crane Type | Single Girder |
| Product Type | Single Girder |
| Crane Class | Class II |
| Duty | Heavy duty |
| Power Source | Electric |
| Brand | Matrix Engicom |
| Color | Yellow |
| Hoist Speed | 3 m/min |
| Crane Speed | 15 m/min |
| Control | Pendant |
| Max Height | 20-40 feet |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1250000 / Unit Get Latest Price
| Maximum Lifting Capacity | 1 T to 50 T |
| Lift Height | 6 m |
| Span | 30m |
| Crane Class | Class II |
| Duty | Heavy duty |
| Crane Type | Gantry / Goliath |
| Brand | Matrix Engicom |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Max Travel Speed | 15 MPM |
| Power Source | Electric |
| Max Height | 0-20 feet |
| Hoist Speed | 3 m/min |
| Crane Speed | 15 m/min |
| Control | Pendant |
| Country of Origin | Made in India |
| Load Capacity | 25 Ton |
| Capacity | 10 ton |
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 t |
| Maximum Lifting Capacity | 5-10 ton |
| Product Type | Single Girder |
| Crane Class | Class II |
| Duty | Heavy duty |
| Power Source | Electric |
| Brand | Matrix Engicom |
| Color | Yellow |
| Surface Finish | Smooth |
| Hoist Speed | 3 m/min |
| Trolley Speed | 15 m/min |
| Crane Speed | 20 m/min |
| Control | Pendant |
| Max Height | 20-40 feet |
| Span | 6 m |
| Lift Height | 8 m |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 5 t |
| Maximum Lifting Capacity | 1 T to 20 T |
| Load Capacity | 5 Ton |
| Lifting Height | 6 Meter |
| Lift Height | 6 m |
| Span | 6 m to 30 m |
| Product Type | Single Girder |
| Crane Class | Class II |
| Duty | Medium duty |
| Power Source | Electric |
| Brand | Matrix Engicom |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | E250 IS 2062 Gr. Br. |
| Color | Yellow |
| Trolley Speed | 10 m/min |
| Crane Speed | 15 m/min |
| Control | Pendant |
| Max Height | 20-40 feet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 2200000 / Piece Get Latest Price
| Crane Type | Double Girder |
| Load Capacity | 10-20 ton |
| Span | 20-40 feet |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | Electric |
| Product Type | Double Girder |
| Lifting Height | 10 m |
| Duty Class | Class II |
| Hoist Travelling Speed | 0-5 m/min |
| Brand | Matrixengicom |
| Travel Speed | 10 m/min |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Control Type | Radio Remote |
| Height | 6 m |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 210000 / Piece Get Latest Price
| Span Length | 10 Meter |
| Lift Height | 9 m |
| Span | 20-40 feet |
| Power Source | Electric |
| Product Type | Double Girder |
| Usage/Application | Industrial |
| Duty Class | Class II |
| Crane Type | Double Girder |
| Hoist Speed | 3 m/min |
| Load Capacity | 10-20 ton |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Control Type | Pendant + Radio |
| Capacity | 25 ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 880000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 t |
| Load Capacity | 12 Ton |
| Maximum Lifting Capacity | 5-10 ton |
| Span | 6 m |
| Lift Height | 6 m |
| Product Type | Single Girder |
| Crane Type | Single girder |
| Crane Class | Class II |
| Duty | Heavy duty |
| Brand | Matrix Engicom |
| Color | Yellow |
| Power Source | Electric |
| Hoist Speed | 3 m/min |
| Crane Speed | 15 m/min |
| Control | Pendant |
| Max Height | 20-40 feet |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 800000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 t |
| Load Capacity | 12 Ton |
| Maximum Lifting Capacity | 5-10 ton |
| Crane Type | Single Girder |
| Product Type | Single Girder |
| Crane Class | Class II |
| Duty | Medium duty |
| Power Source | Electric |
| Brand | Matrixengicom |
| Color | Yellow |
| Usage/Application | Industrial |
| Hoist Speed | 3 m/min |
| Crane Speed | 15 m/min |
| Control | Pendant |
| Max Height | 0-20 feet |
| Span | 8 m |
| Lift Height | 6 m |
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Max Lifting Capacity | 15 Ton |
| Brand | Matrix Engicom |
| Boom Length | 30 Feet |
| Load Capacity | 12 Ton |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Hydraulic |
| Maximum Height | 0-20 feet |
| Color | Yellow |
| Material | MS |
Pranav Thakkar (Technical Head)
Matrix Engicom
B/16 , Ramdev Estate , B/H Siddhpura Estate, Phase - IV , Vatva GIDC
Ahmedabad - 380061, Gujarat, India