Pioneers in the industry, we offer 7.5 ton sg eot crane, single girder overhead cranes, heavy duty eot cranes, double girder eot crane, heavy duty cranes and industrial bridge cranes from India.
₹ 750000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 7.5 ton |
| Load Capacity | 7.5 Ton |
| Span | 8 m |
| Power Source | Electric |
| Duty Class | Class II |
| Crane Type | Single Girder |
| Hoist Speed | 4 m/min |
| Span Length | 8 m |
| Product Type | Eot crane |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Control Type | Pendant |
| Hoist Travelling Speed | 0-5 m/min |
| Lift Height | 6 m |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 210000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 1-5 ton |
| Span | 10-20 m |
| Power Source | Electric |
| Duty Class | Class II |
| Crane Type | Single Girder |
| Hoist Speed | 4 m/min |
| Product Type | Overhead crane |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | industrial |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Control Type | Pendant |
| Hoist Travelling Speed | 0-5 m/min |
| Capacity | 3 ton |
| Span Length | 8 Meter |
| Lift Height | 6 m |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 750000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 40 ton |
| Load Capacity | 40 Ton |
| Span | 25 m |
| Lift Height | 9 m |
| Crane Type | EOT Crane |
| Duty Class | Class II |
| Hoist Speed | 3 m/min |
| Maximum Lifting Capacity | >25 ton |
| Brand | Matrix Engicom |
| Max Height | 20-40 feet |
| Environment | Indoor |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Control Type | Pendant |
| Travel Speed | 5 m/min |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 449999 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 25 ton |
| Maximum Lifting Capacity | 30-40 ton |
| Lift Height | 9 m |
| Span | 10-20 m |
| Girder Type | Double |
| Duty Class | Class II |
| Hoist Speed | 3 m/min |
| Crane Type | Double girder EOT crane |
| Travel Speed | 0-5 m/min |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Control Type | Pendant + Radio |
| Features | Long Travel VFD, Cross Travel VFD |
| Brand | Matrix Engicom |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1000000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 40 Ton |
| Girder Type | Double Girder |
| Duty Class | Class IV |
| Crane Type | EOT Crane |
| Crane Configuration | Double Girder |
| Span | 30 m |
| Lifting Height | 10 m |
| Maximum Lifting Capacity | >25 ton |
| Brand | Matrix Engicom |
| Max Height | 40 Feet |
| Main Lift Speed | 3 m/min |
| Travel Speed | 20 m/min |
| Control Type | Cabin + Remote |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Crane Type | Double Girder |
| Load Capacity | 10-20 ton |
| Span | 0-20 feet |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | Electric |
| Product Type | Double Girder |
| Duty Class | Class II |
| Lifting Height | 8 m |
| Hoist Type | Electric Wire Rope |
| Hoist Travelling Speed | 0-5 m/min |
| Brand | Matrixengicom |
| Travel Speed | 5 m/min |
| Control Type | Pendant |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 850000 / Piece Get Latest Price
| Span Length | 10 Meter |
| Lift Height | 9 m |
| Span | 10 - 20 M |
| Duty Class | Class II |
| Crane Type | Double Girder |
| Hoist Speed | 3 m/min |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Max Travel Speed | 5 m/min |
| Brand | Matrix Engicom |
| Maximum Height | 20-40 feet |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Control Type | Pendant |
| Capacity | 10 ton |
| Load Capacity | 12 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Product Type | L Block |
| Usage/Application | Overhead Cranes |
| Brand | Matrix Engicom |
| I Deal In | New Only |
| Color | Yellow |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1250000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Matrix Engicom |
| Max Lifting Capacity | 12 Ton |
| Crane Type | EOT Crane |
| Maximum Lifting Capacity | >25 ton |
| Max Height | 0-20 feet |
| Environment | Indoor |
| Color | Yellow |
| Country of Origin | Made in India |
Pranav Thakkar (Technical Head)
Matrix Engicom
B/16 , Ramdev Estate , B/H Siddhpura Estate, Phase - IV , Vatva GIDC
Ahmedabad - 380061, Gujarat, India