Manufacturer of a wide range of products which include rope drum hoist.
₹ 165000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 25 ton |
| Lift Height | 9 m |
| Hoist Mounting | Trolley Mounted |
| Usage/Application | Industrial |
| Hoist Type | Electric |
| Phase | 3 Phase |
| Lifting Speed | 3 m/min |
| Brand | Matrix Engicom |
| Rope Material | Steel Wire Rope |
| Control Type | Pendant Control |
| Trolley Option | With Trolley |
| Power Supply | 415 V |
| Material | Mild steel |
| Brake Type | Electromagnetic |
| Approx. Weight | 6 m |
| Color | Yellow |
| Country of Origin | Made in India |
Pranav Thakkar (Technical Head)
Matrix Engicom
B/16 , Ramdev Estate , B/H Siddhpura Estate, Phase - IV , Vatva GIDC
Ahmedabad - 380061, Gujarat, India