Pioneers in the industry, we offer monorail hoists from India.
₹ 66000 / Piece Get Latest Price
| Hoist Type | Wire Rope |
| Beam Size | 125 mm |
| Lifting Height | 6 m |
| Load Capacity | 5-30 Ton |
| Mounting Type | Trolley |
| Travel Speed | 5 m/min |
| Power Source | Electroc |
| Usage/Application | Industrial |
| Suspension Type | Electric Trolley |
| Trolley Option | With Trolley |
| Curve Capability | Straight Only |
| Product Type | Heavy |
| Control Type | Radio Remote |
| Color | As per client require |
| Duty Class | M5 |
| Phase | 3 Phase |
| Brand | Matrix Engicom |
| Power | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
Pranav Thakkar (Technical Head)
Matrix Engicom
B/16 , Ramdev Estate , B/H Siddhpura Estate, Phase - IV , Vatva GIDC
Ahmedabad - 380061, Gujarat, India